הישגים ותקדימים

נכה צה”ל מת מעישון כבד, אשתו הוכרה כאלמנת צה”ל

בהחלטה בעלת אופי תקדימי הכיר בית המשפט כאלמנה לפי חוק משפחות חיילים שנספו במערכה באשתו של נכה שמת מעישון כבד במסגרת ערעור שהגיש עו"ד יואב אלמגור לבית המשפט על החלטת קצין התגמולים התקבלה החלטה בעלת אופי תקדימי להכיר כחלל צה"ל בנכה שנפטר ממחלת ריאות, לאחר שהתמכר לעישון כבד בעקבות הפרעת דחק פוסט-טראומתית שממנה סבל בעקבות שירותו הצבאי, ולא יכול היה להיגמל מעישון עקב פגיעתו הנפשית. עו"ד יואב אלמגור מציין כי משפחותיהם של נכי צה"ל העלו פעמים רבות את הטענה כי פגיעת הנפש שממנה סבלו יקיריהם גרמה לפטירתם, ופסק הדין מהווה הכרה במחיר הכבד שמשלמים חיילי צה"ל ומשפחותיהם על שירותם הצבאי.

פרטים נוספים >>
הוכר כחלל צה”ל חייל שהתאבד שבע שנים לאחר השחרור

הוכר כחלל צה"ל חייל שהתאבד שבע שנים לאחר השחרור התקבל ערעור שהגיש עו"ד יואב אלמגור על החלטת משרד הביטחון והוכר כחלל צה"ל חייל שהתאבד שבע שנים לאחר השחרור. בית המשפט קבע שיש אחריות לצבא על מצוקות נפשיות של חייל, לוחם בנח"ל, אשר טופל משמעתית בלבד, מבלי שניתן מענה למצוקותיו. בית המשפט הכיר בהתאבדות כקשורה לשירות אף שהחייל לא טופל נפשית בכל אותן שנים שלאחר השחרור מהצבא. עו"ד יואב אלמגור מציין כי פסק הדין מטיל חובה על שלטונות הצבא להקפיד ולטפל במצבו הנפשי של החייל, ומטיל אחריות על הצבא, גם אם מצבו מידרדר שנים לאחר השחרור.

פרטים נוספים >>
בהחלטה תקדימית הכיר בית המשפט בקברן צבאי שלקה באירוע מוחי כנכה צה”ל

במסגרת ערעור שהוגש לבית המשפט על החלטת קצין התגמולים התקבלה החלטה תקדימית לפיה הוכר קברן צבאי שלקה בארוע מוחי כנכה צה"ל, בעקבות ריבוי האזכרות הצבאיות לחללי מבצע "צוק איתן" ומלחמת לבנון השניה שבהן השתתף. עו"ד יואב אלמגור מציין שמדובר בהחלטה תקדימית שפותחת פתח לקבלת זכויות ממשרד הביטחון גם לחיילים שנחשפו בצורה משנית לסכנת חיים או לאירועים מבצעיים. בזאת משרד הביטחון מכיר בכך שלא צריך לעמוד בסיכון כדי שהתפקיד הצבאי יחולל שמות בנפשם של חיילים.

בהחלטה בעלת אופי תקדימי הכיר בית המשפט העליון בחייל שנדבק בווירוס בשירות הצבאי כנכה צה”ל

בהחלטה בעלת אופי תקדימי קיבל בית המשפט העליון ערעור שהגיש עו"ד יואב אלמגור, והכיר בהידבקות בווירוס בעת השירות הצבאי ובהשלכות שלה כקשורה בשירות הצבאי באופן שהחייל הוכר כנכה צה"ל. בית המשפט העליון הפך את פסק הדין שניתן בבית המשפט המחוזי ודחה את טענות קצין התגמולים במשרד הביטחון וקבע כי כדי להיות מוכר במחלה אין צורך באירוע חריג ויוצא דופן או בתנאים שהם ייחודיים לשירות. עו"ד יואב אלמגור מציין שמדובר בפסיקה חשובה שיכולה לסייע לאלפי חיילים וחיילות שחולים במחלות לראשונה בעת השירות, וגם לחיילים הרבים שנדבקו בקורונה. הכרת משרד הביטחון מחייבת את משרד הביטחון לשאת באחריות להשלכות העתידיות של ההידבקות בווירוס.

מחלת הסוכרת בה חלה שוטר הוכרה על ידי בית המשפט כקשורה לשירות הביטחוני

השוטר היה מעורב במרדף בכבישי הדרום אחר חשודים במספר מקרי שוד. בית המשפט קיבל את הערעור שהגיש עו"ד יואב אלמגור, לאחר שקצין התגמולים סרב להכיר בשוטר כנכה צה"ל. בית המשפט קיבל את התביעה למרות טענת משרד הביטחון להיסטוריה משפחתית של מחלת הסוכרת ולעודף משקל ממנו סבל השוטר ואף שחלפו למעלה משמונה חודשים בין הארוע ובין פרוץ המחלה.

הוכרה אלמנת חייל שהתאבד 22 שנה לאחר שנפגע בשירותו

התאבדות של חייל 22 שנה לאחר שנפגע בחבלת ראש במסגרת שירות מילואים הוכרה כקשורה לשירות והאלמנה הוכרה לפי חוק משפחות חיילים שנספו במערכה. בעקבות ערעור שהגיש עו"ד יואב אלמגור המטפל בתביעות משרד הביטחון לחיילים ולמשפחות שכולות, קיבל בית המשפט את הטענה בדבר קשר סיבתי בין התאונה משנת 1984 לבין ההתאבדות בשנת 2006. האלמנה הוכרה כאלמנת צה"ל לפי חוק משפחות חיילים שנספו במערכה והיא תקבל גמלה קבועה ממשרד הביטחון החל מיום הגשת התביעה, לפני חמש שנים, לכל ימי חייה.

חייל שקרס לאחר שלא התייחסו לתלונותיו וזלזלו בו הוכר כנכה צה”ל

בתום מאבק משפטי ארוך הוכר כנכה צה״ל חייל שהצבא התעלם מתלונותיו כטירון בטירונות כלל צה"לית וגם התעלם ממסמכים בעת שנקבע לו הפרופיל הצבאי בלשכת הגיוס. לחייל נגרם קרע באבי העורקים ונכותו קשה. לאחר הגשת ערעור ע"י עו"ד יואב אלמגור על החלטת דחיה של קצין התגמולים במשרד הביטחון התקבלה באופן מלא ההכרה בנכויותיו של החייל, והוא יזומן לוועדה רפואית לקביעת נכויותיו והתגמולים והטיפולים המגיעים לו.

חייל שהשתתף בקרבות מלחמת יום כיפור הוכר כנכה צה”ל

משרד הביטחון קיבל את התביעה שהגיש עו"ד יואב אלמגור והכיר כנכה צה"ל בחייל שהשתתף בקרבות במלחמת יום כיפור בחזית הסורית, לאחר שהתפרצה אצלו פוסט טראומה כשראה חיילים פצועים בצוק איתן.

תקדים: אם ששוחחה עם בנה בטלפון בזמן פיגוע הוכרה כנפגעת איבה

משרד הביטחון קיבל את התביעה שהגיש עו"ד יואב אלמגור להכרה כנפגעת איבה באם ששוחחה עם בנה בטלפון בזמן הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע בשנת 2015. האם נותרה על קו הטלפון בעת הפיגוע, שבמהלכו נפגע הבן מקליע, והיא נקלעה למצוקה נפשית וחרדה באשר לגורלו של בנה.

חיילת שחלתה בצליאק בשירות הצבאי תוכר כנכת צה”ל

חיילת שחלתה בצליאק בשירות הצבאי תוכר כנכת צה"ל - כך קבע בית המשפט בקבלו את הערעור שהגיש עו"ד יואב אלמגור על החלטת משרד הביטחון לדחות את התביעה.

לוחם בחיל השריון שחלה בסוכרת הוכר כנכה צה”ל בשל התעללויות שחווה בשירות הצבאי

בית המשפט המחוזי בחיפה אישר את פסק דינו של בית משפט השלום בחיפה, שקיבל את התביעה שהגיש עו"ד יואב אלמגור להכרה בחייל שחלה בסוכרת נעורים כארבעה חודשים לאחר שחרורו כנכה צה"ל, וזאת בשל שרשרת התעללויות והשפלות שעבר בשירות הצבאי. בדחותו את הערעור שהגיש משרד הביטחון קבע בית המשפט כי האירועים שעבר החייל אינם מאפיינים התנהלות רגילה ומהוום עוצמת דחק שיש בה כדי לשמש טריגר לפרוץ מחלת סוכרת הנעורים. בית המשפט אף חייב את משרד הביטחון להכיר בהוצאות התובע.

נתקבלה תביעה לקבלת תגמולים רטרואקטיביים של עשרות שנים של לוחם במלחמת יום כיפור שהשתמש בסמים

בפסק דין תקדימי קיבל בית המשפט את הערעור שהגיש עו"ד יואב אלמגור על החלטת קצין התגמולים וקבע כי על משרד הביטחון לשלם להלום קרב תגמולים באופן רטרואקטיבי ממלחמת יום כיפור ועד היום. בית המשפט קיבל את הטענה לפיה התביעה לא הוגשה במשך השנים בשל מצבו הנפשי, וזאת לאחר שהתובע צרך אלכוהול סמוך למועד שחרורו ולאחר מכן אף התמכר להירואין ולסמים קשים נוספים.

נתקבלה תביעה לקבלת תגמולים רטרואקטיביים של שוטרת שחזתה באירוע דריסה

בעתירה מינהלית שהגיש עו"ד יואב אלמגור לבית המשפט לעניינים מינהליים דחה בית המשפט את עמדת אגף השיקום לפיה המועד הקובע לקבלת תגמולים של שוטרת שחזתה באירוע דריסה והוכרה כנכת צה"ל הוא מועד הגשת הבקשה וקבע כי עמדה זו אינה סבירה בנסיבות הענין. בית המשפט קבע כי על רשויות המדינה מוטחת החובה לפעול במהירות ראויה ולהנגיש את המידע הרלוונטי לאוכלוסיות מוחלשות. חתימת הבקשה רק לאחר איסוף התשתית המקצועית לאישור ההטבה גרעה מזכויותיה של העותרת ויצרה עיכוב בקבלת ההטבה. משרד הביטחון נדרש לשקול מחדש את מועד הענקת התגמולים. בית המשפט אף פסק הוצאות לזכות העותרת.

נכה צה”ל זכה במאבק נגד רשות המסים וקיבל פטור רטרואקטיבי ממס הכנסה

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קיבל את הערעור שהגיש עו"ד יואב אלמגור וקבע לנכה צה"ל שנקבעו לו נכויות שונות על ידי משרד הביטחון פטור רטרואקטיבי ממס הכנסה. בפסק הדין נמתחה ביקורת על התנהלות רשות המסים ולהתעלמותה מפניותיו החוזרות של המערער מבלי לספק הסבר או מענה לדרישותיו.

חיילת שחלתה בפיברומיאלגיה הוכרה כנכת צהל בשל תנאי שירותה

בית המשפט הכיר במחלת הפיברומיאלגיה בה לקתה חיילת בעת שירותה הצבאי. החיילת טענה כי נחשפה לקשיים פיסיים ונפשיים, ואף שניתנו לה פטורים הם לא כובדו על ידי המפקדים. החיילת דיווחה על כאבים מפושטים בשרירים, על עייפות וקשיי שינה ולאחר זמן אובחנו מכלול הסימפטומים כפיברומיאלגיה. קצין התגמולים דחה את התביעה וקבע שלא היו בתנאי השירות קשיים מיוחדים, ושאין קשר בין לחץ נפשי ופיסי כפי שמתארת החיילת לבין מחלת הפיברומיאלגיה. במסגרת הערעור שהוגש באמצעות עו"ד יואב אלמגור הוכיחה החיילת באמצעות חוות דעת מטעמה את הקשר בין הדחק והלחץ שבו היתה נתונה לבין מחלת הפיברומיאלגיה וכי מדובר בקשיים ובלחצים המיוחדים לשירות הצבאי. כל טענותיה של החיילת כפי שהוצגו על ידי עו"ד אלמגור התקבלו והיא הוכרה באופן מלא על חשבון השירות.

חייל ששירת כטבח בבסיס צבאי ולקה בתסמונת המעי הרגיז הוכר כנכה צה”ל

בית המשפט קיבל את הערעור שהגיש עו"ד יואב אלמגור על החלטת קצין התגמולים וקבע כי יש להכיר בתסמונת המעי הרגיז של חייל ששירת כטבח בבסיס צבאי בשל הדיזנטריה שבה לקה במהלך השירות הצבאי.

הוגשה תביעה בשל רשלנות רפואית של בית חולים קפלן בשל לידה שהסתיימה בשיתוק מוחין של התינוק

תביעת פיצויים כנגד בית חולים קפלן ברחובות הוגשה על ידי עו"ד יואב אלמגור לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בעקבות טענה לרשלנות רפואית של הצוות הרפואי בבית החולים, אשר בגינה הריון תקין של האם הסתיים בלידת תינוק משותק מוחין.

הוכר חייל שלקה במחלת נפש בשל קור קיצוני שחווה במהלך שמירה בלילות

בית משפט השלום בתל אביב קיבל את התביעה שהגיש עו"ד יואב אלמגור וקבע כי בניגוד לעמדת משרד הביטחון, יש להכיר כנכה צה"ל בחייל שלקה במחלת נפש בשל קור קיצוני שחווה במהלך שמירה בלילות במוצב ברמת הגולן. בית המשפט המחוזי דחה את הערעור שהגיש קצין תגמולים על החלטת בית משפט השלום.

הוכרה מחלת יתר לחץ דם שהתפרצה בשל לחץ נפשי של קצין משטרה

התקבל ערעור שהגיש עו"ד יואב אלמגור ונקבע כי בניגוד לעמדת משרד הביטחון יש להכיר בקצין משטרה ששימש כמודיע למשפחות הרוגים בתאונות דרכים כנכה צה"ל, וזאת בשל לחץ דם גבוה שהתפרץ אצלו לפני שנים. יצויין כי בעבר, ובעקבות הגשת ערעור על ידי עו"ד אלמגור, הוכר הקצין כסובל מפוסט טראומה בעקבות תפקידו.

הוכרה חיילת שהתפרצה אצלה סוכרת נעורים בעקבות צעקות במטווח

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את הערעור שהגיש עו"ד יואב אלמגור וקבע כי יש להכיר כנכת צה"ל בחיילת שסבלה מלקות שמיעה וזאת בשל סוכרת נעורים שהתפרצה אצלה לאחר שמפקדה צעק עליה במסגרת מטווח בטירונות.

חדשות